Kategoriler
İnternet Çözümleri

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda hem site üzerinden hem de kullanıcılar arasında yapılan alan adı alışverişler sık sık karşımıza çıkan Lws.fr sitesinden alanadı/domain transferi nasıl yapılır? Alan adımızı kendi çalıştığımız hosting/domain firmasına nasıl transfer ederiz?

Şu sıralar bir çok internet hizmeti veren kişiler tarafından sıkça kullanılan, ucuz alan adı satışı ile kişiler arası alan adı alışverişini daha da sıklaştıran, dünya çapında hosting ve domain hizmeti veren bir firma var; LWS. Ülkemizde daha yeni yeni duyulmaya başlayan bu firma üzerinden yapılan alan adı alışverişlerinde bir çok kişi başka firmaya transferi nasıl gerçekleştireceğini maalesef bilmiyor. Gerek sitenin Fransızca olması gerek arayüzü ile bir çok kişinin anlayamamasına sebep oluyor. Bu yazımda LWS.FR üzerinden alışmış bir alan adını, kendi çalıştığınız hosting ve domain firmasına nasıl transfer edeceğiz kısaca onu anlatacağım.


LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilmeniz gereken 2 önemli konu var. Bunlar iç ve dış transferler.

1. İç Transfer Firma içi (LWS içerisinde başka bir kullanıcıya) alan adı transferi yapma bedeli 35$. İç transferi istediğiniz zaman zarfında gerçekleştirebilirsiniz.

2. Dış Transfer Firma dışı (kendi çalıştığınız firmaya) alan adı transferi yapmanın LWS tarafına ödenecek bir bedeli yok. Yalnızca transferi yapacağınız firmanın alacağı ücret geçerlidir. Bu ücret de bazı firmalarda yeni alan adı fiyatında olur, bazı firmalarda daha uygun fiyata transfer ücreti olur. Burada dikkat edilmesi gereken, dış transferleri 60 günü doldurmadan yapamıyorsunuz! Yani almış olduğunuz alan adı LWS firmasında en az 60 günü doldurması gerekmektedir.


Transfer Kilidini Kaldırma

İlk olarak https://panel.lws.fr/ adresi üzerinden kullanıcı panelinize giriş yapın ve panelde karşınıza çıkan hizmet listeleri arasından Domaines et hébergements yani alan adları bölümüne girin.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Bu ekranda karşınıza alan adlarınız çıkacaktır. Transferini gerçekleştirmek istediğiniz alan adının yanında bulunan Admin butonuna tıklayıp yönetim ekranına girin.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Transfer işlemini gerçekleştirebilmemiz için ilk olarak alan adı transfer korumasını/kilidini kaldırıp, daha sonra transfer kodunu isteyeceğiz. Bu işlemler için Gestion du domaine‘e girin.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Alan adınızın transfer kilidini kaldırmak için Protection transfert‘e girerek, Protection du domaine (transfert) seçeneğini Desactivé yapıp Valider butonuna tıklıyoruz.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

İşlemi tamamladığınızda; A protection request is in progress, you can not make a new request until the action has been processed, wait 10 minutes. uyarısını göreceksiniz.

İşlem sonunda LWS firmasından [PROTECTION][alanadı.com] [VALID] Change of status requested isminde bir mail aldığınızdan emin olun.

LWS.FR’den Transfer Kodu Nasıl Alınır?

Daha sonra transfer kodunu almak için, aynı panel içerisinde (Gestion du domaine içerisinde) code AUTH ayarına girip, Valider butonuna tıklayın.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi de tamamladığınızda yine A protection request is in progress, you can not make a new request until the action has been processed, wait 10 minutes. uyarısını göreceksiniz ve alan adı transfer kodunuz kayıtlı eposta adresinize gönderilecektir.

LWS.FR’den Alan Adı/Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Sonrasında bu kod ile alan adını kendi firmanıza transfer edebilirsiniz. Bu işlemi bilmeyenler için;

Hangi Hosting/Domain sitesi olursa olsun, yeni alan adı kayıt bölümünde veya Domain/Alan Adı başlığı altında alan adı transfer seçeneği olur. Alan adı transfer seçeneğine girip, transfer edeceğiniz alan adını uzantısı ile birlikte yazın. Örn: alanadım.com Sorgula butonuna tıklayın ve alan adının yanında bulunan transfer et/satın al butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede sizden transfer kodu istenecek, oraya mailinize gelen transfer kodunu girip devam edin. Buradan sonrasını normal bir satın alma işlemi yapar gibi devam edeceksiniz. Ödemenizi gerçekleştirdiğinizde alan adı transfer işleminiz otomatik başlar. Bir sorun oluşur ise size mail atacaklardır. Eğer bir sorun oluşmadı ise, alan adınızın NS ayarlarını yapmayı unutmayın!

Transfer işleminin tamamen gerçekleşmesi 7 gün sürer ve 7 gün sonra alan adınız kendi çalıştığınız firmaya geçmiş olur. Son olarak; Bu zaman zarfında siteniz hiç bir şekilde kesintiye uğramaz!

Sağlıklı günlere #EvdeKal