Kategoriler
Wordpress Desteği

WordPress’te “Yazı Arşivi” Sayfası Oluşturmak

WordPress yazı arşivi sayfası nasıl oluşturulur? Yazı arşivi sayfasını kendi sayfamıza göre nasıl düzenleriz? WordPress yazı arşivi nedir? Bu soruları yanıtlayarak, “benim neden bir yazı arşivim yok” diyenlere yardımcı olacağım bu yazımda.

Herkese merhabalar. Bugün yine sizlere, Google’da arayıpta sağlıklı bir cevap bulmanızın nadir olduğu konulardan birini anlatacağım. Bazı blog sayfalarında denk gelmişsinizdir. Genelde “yazı arşivi” adıyla geçen, sayfanızda yayınladığınız tüm yazıların tek bir sayfa içerisinde yer aldığı bir arşiv sayfası. WordPress’in kendi içerisinde oluşturduğu arşiv (archive.php) sayfası ile farkı, tüm yazıları tarihine göre tek bir liste altında temiz bir şekilde toplamış oluyorsunuz. Bu konu ile alakalı internette bulduğunuz sağlıklı çözümlerde genelde hazır kalıp üzerine anlatılmış.

Bu yazımda sizlere yine kendi anlatımım ile, bu sayfayı nasıl oluşturacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, hazır bir kalıp kullanarak değil, sıfırdan oluşturarak terimleri ve yaptığımız değişiklikleri kavrayarak, daha sonraki düzenlemeleriniz için de faydalı olmasını sağlayacak şekilde anlatacağım. Başlayalım…

Yazı Arşivi Oluşturmak

 #  İlk olarak FTP üzerinden  wp-content > themes > temanız > page.php  dosyasının bir kopyasını oluşturup, adını  arsiv.php  yapıyoruz ve düzenlemek için notepad++ ile açıyoruz.

Size kısaca bu yaptığımız işlemdeki mantığı anlatmak istiyorum. Kopyaladığımız page.php dosyası, sayfalar kısmında oluşturduğunuz tüm sayfaların temelini (taslağını) oluşturan dosyadır. Yani oluştuduğunuz sayfa ve yazıların; üzerine menüyü, yanına sidebar’ı, altına footer’i vb. katmanları yerleştiren dosyadır. Biz bu sayfayı kopyalayarak o taslağın bir benzerini almış olduk ve içeriğini de yazı arşivine göre düzenleyeceğiz. Page.php dosyası, her temada farklı bir biçimde olacağından size sadece değiştirmeniz gereken kısmı anlatacağım.

 #  Oluşturduğumuz arsiv.php dosyasını notepad++ ile açarak, alttaki kısmı bulun ve sonrasında verdiğim kodu o kısım ile değiştirin. (<(?)php tagları arasında olduğundan emin olun.)

wordpress yazı arşivi
Page.php sayfası içerisindeki değiştireceğiniz kısım.

 #  Bu kodu, o kısımdaki kod ile değiştiriyoruz. Kod içerisinde geçen terimleri öğrenmek ve sayfanıza göre düzenlemek için tıklayın.

post_date);
if($year != $previous_year){
echo '
 • '.$year.''; } echo '
 • '; the_time('j F'); echo ': '; the_title();echo '
 • '; if($year != $previous_year){echo '';} $previous_year = $year; endforeach; ?>

   #  Daha sonra alttaki kodu, sayfanın en üstünde bulunan  get_header(); ?>  tagının üstüne ekliyoruz.

  /*
  Template Name: Yazı Arşivi
  */

  Template Name: ile şablon ismi belirliyoruz. (Bu ismi kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.)

   #  Bu değişiklikleri yaptıktan sonra; eğer düzenlemeyi dosyası masaüstüne indirip yaptıysanızi, arsiv.php dosyasını tekrar FTP ile tema klasörü içerisine atıyoruz. Artık sayfa şablonumuz oluştu. Şimdi tek yapmamız gereken sayfa eklemek.

   #  Wordpres admin panelinden  Sayfalar > Yeni Ekle  yolu ile sayfa ekliyoruz. Sayfa adını; Yazı Arşivi yapıyoruz ve sağ tarafta bulunan Şablon kısmından Yazı Arşivini seçiyoruz (Bu isim biraz önce Template Name: ile belirlediğimiz isim) ve kaydediyoruz.

  wordpress yazı arşivi
  Oluşturduğumuz Şablonun Seçimi

   #  Oluşturduğumuz Yazı Arşivi sayfası bu şekilde görünecektir;

  wordpress yazı arşivi
  WordPress’de Yazı Arşivi Sayfası Örneği

  Kod İçerisindeki Terimler ve Düzenleme

  Artık sizinde Yazı Arşivi sayfanız var ama bu sayfayı kendi isteğinize göre düzenlemek istiyorsunuz. Örneğin ben yazı arşivi sayfamı kendi isteğime göre düzenledim görmek için tıklayabilirsiniz.

  Şimdi sizlere kod içerisindeki terimlerin ne işe yaradığından bahsedeyim ve sizde yazı arşivi sayfanızı kendi isteğinize göre düzenleyin.

  $year = mysql2date('M-Y', $post->post_date);
  

   #  Bu satırda bulunan M-Y arşiv sayfanızdaki yazıların, hangi ayda yayınlandığını gösteren başlığı belirler. M (Month/Ay) Y (Year/Yıl). Aralarında bulunan işareti de, harflerine kendinize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin benim sayfamda; M / Y yani Şub / 2018 olarak görünmekte.

   #  Ay isimlerinin tam görünmesini istiyorsanız, languages klasörü içerisinde bulunan tr_TR.po dosyasını açıp, kısaltmaları düzenleyebilirsiniz.

 • ';
 •  #  Bu satır, arşivde listelenen başıkların, başında bulunan tarihleri yönetir. Bu kod içerisinde yapacağınız düzenlemeler ile, satırlara şekil verebilirsiniz.

   list-style: disc;  Bu kod, listenin başında bulunan siyah noktaları temsil eder. Noktaların olmasını istemiyorsanız; disc komutunu none olarak değiştirebilirsiniz.

   margin-left: 1em;  Bu kod ile, listenin sol tarafında bulunan boşluğu kontrol edebilirsiniz. Eğer listenin başında boşluk olmasını istemiyorsanız bu kodu silebilir veya daha fazla girinti olmasını istiyosanız da, 1em değerini yükseltebilirsiniz.

 • '.$year.'';
 •  #  Bu satırda bulunan ‘.$year.’ kodu, az önce bahsettiğimiz ay ve yılın görüntülenmesini sağlar. Bu kodu html ile şekillendirebilirsiniz. Örneğin <.b.>‘.$year.’<./b.> ile ay ve yılın kalın yazılması komutu verilmiş. Eğer benim Yazı Arşivi sayfamdaki gibi olmasını istiyorsanız, aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

  '.$year.'

   #  Son olarak genel kodumuzun üstüne yani <.?php ile başlayan kısmın üstüne, html ile sayfa başlığınızı yazabilir (Sayfamda Bulunan Tüm Yazılar vb.) veya resim ekleyebilirsiniz. Resim eklemek için;

  satırının altına, verdiğim kodu ekleyin;

  Yazı Arşivi