Kategoriler
E-Ticaret Sistemleri

Opencart Ücretsiz Kargo & Bedava Kargo İkonu Nasıl Yapılır?

Opencart sisteminde ürün içerisine ‘ücretsiz kargo’ ikonu nasıl yerleştirilir? Opencart’ta ürünlere ücretsiz kargo yazısı nasıl yazılır? Bir çok kişinin internette verimli cevaplar bulamadığı, fakat yapımı çok basit olan “Opencart ücretsiz kargo yada bedava kargo ikonu nasıl yapılır” bunu anlatacağım.

1. Kargo Bedeli: Ücretsiz yazısını ekleme
2. Ücretsiz Kargo ikonunu ekleme.

Öncelikle Opencart piyasası ile alakalı bir kaç cümle ile başlamak istiyorum bu yazıma..

Eminim birçoğunuz kurduğu Opencart sistemine, ücretsiz kargo ikonunu nasıl koyacağını internette defalarca aradı fakat kimisi istediği sonuca ulaştı, kimisi de ulaşamadı. Yaptığım araştırmalara göre bu sorunun cevabı tek bir sayfada var fakat o sayfada da verilen kodlar her versiyonda çalışmıyor.

Opencart sistemi ile ilgili yaptığım araştırmaya göre, bu sistem hakkında internet üzerinde çok az sayıda destek sağlanıyor ve de kimse bilgilerini başkalarıyla paylaşmıyor. Herkes forumlarda sorular soruyorlar fakat birçoğunun cevabı maalesef yok. Çok fazla kod bilgisine sahip olmayan arkadaşlarımızda sitede herhangi bir hata aldığında maalesef yana döne yardım arıyor.

Opencart ile ilgili gözüme çarpan başka bir detayda, destek sitelerinde çok, modül ve yardım satan sitelerin olması. Nereye tıklasan ya modül satılıyor yada desteği ücretli veririm diyorlar. Bizler ne sistemler gördük bu yıllara kadar; MyBB’den vBulletin’e kadar, Joomla’dan WordPress’e kadar onlarca farklı sistemler. Bu sistemlerin ortak özelliği iste, internette sayamayacağımız kadar destek konularının olması ve bu sistemleri kullananların bilgileri birbiri ile paylaşması.

Her neyse işin özü; Tecrübe ve bilgilerini kullanarak Opercart üzerindeki sorunlara çare bulan arkadaşlarımızdan, bu bilgilerini yardım arayan internet severlere ulaştırmasını temenni ediyorum..

Üstteki yazıyı atlayıp direk çözüme geçmek isteyenler buradan devam edebilirler; Fakat bu tarz işlemleri biraz daha detaylı anlatmaya çalışıyorum ki; karşınıza bu tarz sorunlar çıktığında üstesinden gelebilesiniz. Bu yüzden her adımı sıkılmadan dikkatlice okumak faydalı olacaktır.

Opencart sisteminde, ürün sayfasında ücretsiz kargo ikonu göstermek isteyen arkadaşlara, kendi bulduğum ufak bir yöntem ile çok kolay bir çözüm buldum. Bu çözüm ile fiyat ne olursa olsun, istediğiniz ürüne ücretsiz kargo ikonu ve yazısı koyabileceksiniz.

Eminim Opencart’ı tüm özellikleri ile kullanan kişiler çok azdır, çünkü ihtiyaç yok veya o denli büyük bir ticaret sitesi kuracak kişi veya firmalar daha profesyonel altyapılar ile kendi sistemlerini kurabilirler.

Bizim burada yapacağımız, kullanmadığımız özelliklerden birini değiştirerek, ücretsiz kargo ikonu yapacağız. Ben bu değişikliği ‘puan‘ sistemi üzerinde yaptım, sizler dilerseniz kullanmadığınız başka bir özellik üzerinde yapabilirsiniz. Ama bana göre en basit olan puan sistemi. Dilerseniz yapacağımız değişikliğe geçelim.


Kargo Bedeli: Ücretsiz yazısını ekleme

 #  Ftp üzerinden  Catalog > View > Theme > Kullandığınız Tema > Template > Product > product.tpl  dosyasını düzenlemek için açıyoruz. Bu dosya sizin temanızda belki başka bir yerde bulunabilir fakat düzenlememiz gereken dosya ‘product.tpl’ dosyasıdır.

 #  Alttak kodu bulun;


 • Burada $reward tagı, ürün düzenleme sayfasındaki  Puan > Bireysel  sekmesine girdiğiniz değeri gösteriyor. Yani kodun orijinal halinde değer girdiğinizde; ‘Satın alabileceğiniz puan: x’ sekmesi çıkıyor. Biz bu sekmeyi ‘Kargo Bedeli: Ücretsiz’ olarak değiştireceğiz. Vereceğim kodu üstteki kod ile değiştiriyoruz.

  
  Kargo Bedeli: Ücretsiz
  
  

  Kargo Bedeli: Ücretsiz yazan yere istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz.
  Color: #228b22; kodu ile de yazının rengini değiştirebilirsiniz.

   #  Bu işlemi bitirdiğimizde, artık ürün yüklerken Puan sekmesi içerisinde bulunan Bireysel sekmesine herhangi bir değer girdiğinizde, o üründe Kargo Bedeli: Ücretsiz yazısı çıkacaktır.


  Ücretsiz Kargo ikonunu ekleme.

  Şimdi de yine aynı mantık ile, herhangi bir modüle gerek duymadan veya kargo ücret sınırı belirlemeden istediğimiz ürüne ücretsiz kargo ikonu koyabileceğiz.

   #  Öncelikle sitenizin  image  klasörüne bir ücretsiz kargo ikonu yüklemeniz gerekiyor. Bu ikonu ister kendiniz yapabilir veya internetten bulabilirsiniz. Benim kullandığım boyut: 70×30 px.

   #  Tekrar Ftp üzerinden  Catalog > View > Theme > Kullandığınız Tema > Template > Product > product.tpl  dosyasını düzenlemek için açıyoruz

   #  Aşağıdaki kodu bulun;

  
  
 • Buradaki $points tagı da yine aynı sekmedeki ‘ Alışverişten Kazanacağınız Puan: x’ değerini göstermektedir. Bu değişikliği yaptığımızda da, Puan sekmesine herhangi bir değer girdiğinizde ücretsiz kargo ikonu çıkacaktır. Fakat bu ikonun orada şık durmayacağını düşündüğüm için, kodu düzenleyip daha uygun bir yere yapıştıracağım. Benim tercih ettiğim bölge; ürün ismi altında bulunan, yıldız ve yorum yap linklerinin bulunduğu bölge. Öncelikle vereceğim kodu, üstteki kod ile değiştirin.

  
  
  

   #  Şimdi de ikonu bahsettiğim bölgeye yerleştirmek için şu kodu buluyoruz;

  Ve hemen yanına yeni kodumuzu ekliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta var.  Kodu eklediğimizde, kodun sonunda </p> tagının olmasına dikkat edin. Üstteki kodun orijinal hali  <?php echo $text_write; ?></a></p>  şeklindedir ve bir çok kişi bu işlemi yaparken sonda bulunan </p> tagını gözden kaçırıp silebiliyor. Buna dikkat ederek doğru yere eklediğinizden emin olunuz.

   #  Bu işlemi de bitirdiğimizde, artık ürün eklerken Puan sekmesine herhangi bir değer girdiğimizde de, o ürün içerisinde ücretsiz kargo ikonu çıkacaktır. Son olarak düzenlediğimiz koddaki birkaç ayrıntıyı belirtmek istiyorum. Kod içerisinde kullandığım;

   margin-top: -5px;  ikonu 5px kadar yukarı alıp, yorum yap yazısı ile ortaladı.

   align=”right”  tagı ise, ikonu yazılardan ayırıp, sağ kısma yasladı.

  Dilerseniz bu mantık çerçevesinde ikonu istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz.


  Çalışmanın örneğini görmek için tıklayın

  Makalenin başında da dediğim gibi anlatımı olabildiğince detaylı ve uzun tutmaya çalıştım ki, ileride benzeri sorunlarda sizin de hâkimiyetiniz olsun. Umarım bu yazım sizlere faydalı olmuştur.