Kategoriler
Güncel Başlıklar

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet’te alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti 8 Şubat 2018 itibariyle uygulanmaya başlandı.

Vatandaşlar kullanıcı adı ve şifreleriyle E Devlete giriş yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü altyapısı üzerinden alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetini kullanabiliyor. Peki sorgulama işlemi nasıl yapılır? Sizlere adım adım anlatalım.


1. Öncelikle Alt-Üst Soy Bilgisi sayfasına girmek için tıklayın. Linke tıkladığınızda resimdeki sayfaya yönlendirileceksiniz. Sağ üst tarafta bulunan Giriş Yap butonuna tıklayın.

Soy Ağacı Sorgulama - Resim 1
Soy Ağacı Sorgulama – Resim 1

2. Giriş yap butonuna tıkladığınızda, giriş paneline yönlendirileceksiniz. Bu alanda TC Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak giriş yapınız. (Not: Resimdeki panel, e-devlet sisteminin yeni arayüzüdür, eski versiyonu kullananları şaşırtmasın, yapılacak işlem aynıdır.)

Soy Ağacı Sorgulama - Resim 2
Soy Ağacı Sorgulama – Resim 2

3. Giriş yaptıktan sonra karşınıza resimdeki sorgulama ekranı çıkacak. Sistem yoğunluğu nedeniyle bu aşamada bir süre, kimlik bilgilerinizi görene kadar bekliyorsunuz.

Soy Ağacı Sorgulama - Resim 3
Soy Ağacı Sorgulama – Resim 3

4. Sorgulama bittikten sonra, kimlik bilgilerinizin bulunduğu bir sayfa açılıyor. Bu sayfada kimlik bilgilerinizin bulunduğu kısmın, sağ üst tarafında bulunan Belge Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Soy Ağacı Sorgulama - Resim 4
Soy Ağacı Sorgulama – Resim 4

5. Belge oluştur butonuna tıkladığınızda, sistem yoğunluğu nedeniyle tekrar bekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bir süre bekledikten sonra (.pdf uzantılı) belgeniz oluşacaktır. Bu belgeyi ister bilgisayarınıza indirebilir, isterseniz de sayfa üzerinde tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Belge oluşturma sonrası uyarı veya hata alanlar!

Günün ilerleyen saatlerinde (8 Şubat 2018) Alt-Üst Soy Bilgisi hizmeti henüz yeni olduğu için, yüz binlerce kişinin belge oluşturmaya çalışması sonucu, hizmette bazı aksaklıklar ve sorunlar oluştu. Bu nedenle oluşan hatalar şöyledir;

Hatalı sayfa, sayfa oluşturulamadı!

Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.

Alt ve Üst Soy belgeniz E-Devlet üzerinden üretilememektedir. Lütfen belge temini için en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ediniz.

Gün içerisinde en sık alınan hata, altta resimde de gördüğünüz 3. hata oldu. Hatanın henüz, sistem yoğunluğundan dolayı mı yoksa sistemin çökmesi sonucu belgelerin gerçekten nüfus dairelerinden alınması gerektiğini belirten bir hata mı olduğu henüz açıklanmadı.

Soy Ağacı Sorgulama - Hata
Soy Ağacı Sorgulama – Hata

9 Şubat 2018 Tarihli, Kamuoyu Açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre: 08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

9 Şubat 2018, Güncellemesi


E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Tekrar Aktif

Hizmete girdiği gün, yüz binlerce kişinin aynı anda sorgulama yapması sonucu, aynı gün içerisinde teknik sorunlar dolayısıyla hizmetten kaldırılan E-devlet Alt-Üst Soy Bilgisi; 13 Şubat 2018 tarihi itibari ile, tekrar hizmete sunuldu. Yaklaşık 1 haftalık yapılan çalışmalar sonucu, tekrar hizmete sunulan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sistemi kimileri için sorunsuz çalışırken, kimileri için hala hata vermeye devam ediyor. Alınan hata ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

13 Şubat 2018, Güncellemesi