Kategoriler
Teknoloji Dünyası

Bitcoin Nedir? Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin Yatırımı

BTC şeklinde kısaltması yapılan Bitcoin, uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak tanımlanmaktadır. Son günlerde sık sık sözü edilen ve özellikle günümüzde çok fazla değer kazanan bitcoin, kullanıcılarının büyük elde ettiği bir yatırım sistemi olarak da kabul edilen kripto para birimdir. Para miktarını yazarken virgül konulduktan sonra 100 milyon basamağa ayrılabilmektedir. Özellikle deep web’te( derin internet- saklı web olarak Türkçe’ye çevrilen internetin karanlık yüzü olarak ifade edilen, çoğunlukla arama motorlarında yer almayan siteleri içeren bir sistemdir.) kullanılan ödeme biçimi ve para birimidir.

Bitcoin Nedir?

Geleceğin para birimi olacağı iddia edilen bitcoin, herhangi bir banka ya da hükümet sistemi, bir kurum tarafından kontrol edilmez. İmha edilemez niteliktedir ve kopyalanamaz. Ortadan kaldırılamaz. Dağıtık bir yapıdadır yani herhangi bir merkeze bağlı değildir. İlk kripto para birimidir. Çok fazla kod satırı ile güvence altına alınmaktadır. Dünyayı saran bilgisayar ağ sistemi üzerinden sürdürülmektedir ve kripto para cüzdanı ya da dağıtılmış defterler olarak da adlandırılan blockcahain (ilişkili blok zincirlerinden oluşan ve şifrelenmiş olan işlemlerin takibine yarayan veri tabanı sistemidir ) dayanmaktadır. Fiziksel olarak bir varlığı yoktur, sanal sistemlerde basılmış dijital bir yapıda , matematik formülleri temeli ile oluşturulmuş olan para birimidir.

Bitcoin’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Basit bir sistemdir. Güvence altına alınmıştır ve izi sürülemez bir yapıdadır. Kopyalanamaz ve benzersizdir. Geleneksel sistemlerde olduğu gibi çökme riski olmayan bir sistemdir. Geleneksel para transferi sağlayan sistemlere göre daha güvenilir bir niteliktedir. Para transferi daha hızlıdır. Yüksek değerdeki sahip olunan bitcoinlere cüzdan erişimi olan her yerden kolaylık ile erişim imkanı bulunmaktadır. İşlemler ya da hesapta bulunan paranın miktarı denetlenemez ya da herhangi bir kurum tarafından kontrol edilemez.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

İzinin sürülememe durumu avantaj sağladığı kadar dezavantaj da sağlayabilecek bir özelliktir. İllegal nitelikte ya da kara para aklama yöntemi olarak tercih edilebilmektedir. Yeni sayılabilecek bir sistem olduğu için bu kripto paranın harcanabileceği alanlar dardır. Bitcoin ve blockchain teknolojisi ile ilgili uzmanların az olması dezavantajlı yönlerinden bir diğeridir.


Bitcoin Nedir? Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen krito para birimi olan bitcoin, özellikle son günlerde çok büyük bir ilgi ile karşı karşıyadır. Dünya genelinde gördüğü ilgi ile yatırımlarda büyük bir artış yaşandı ve yatırım yapmak kolaylaştı. Bitcoin yatırımı yapmadan önce nasıl yapılacağının, risklerinin bilinmesi önemlidir.

Bitcoin yatırımı yapmak için öncelikle cüzdan oluşturulur. Bu cüzdan satın alma- satış ve bitcoini saklama gibi işler için gerekli olan dijital bir hesaptır. Banka hesabı ya da PayPal hesabı bitcoin cüzdanına bağlanır. Daha sonra banka hesabındaki para ile bitcoin alınır. Amazon.com, Overstock.com, Victoria’s Secret vb. gibi bitcoin ile ödeme kabul eden sağlayıcılardan bitcoin ile alışveriş gerçekleştirilir. İstenirse sahip olunan bitcoinler başka kullanıcılara da satılabilir. Bitcoin yatırımı yapılan şirketlere yatırım gerçekleştirilebilir. Bitcoin madenciliği yapılabilir.


Sağlıklı günlere #EvdeKal