Kategoriler
İnternet Çözümleri Sosyal Medya

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’da para kazanma yolları nelerdir? Youtube iş ortağı programı kullanılarak para kazanılabilir. Bu programın gelir getiren unsurları; reklamcılık gelirleri, Youtube premium geliri, süper chat ve süper stickerlar, Kanal üyelikleri ve Ürün rafıdır. Youtube iş ortağı programına üye olduktan sonra Youtube aracılığı ile para kazanmak mümkündür. Youtube iş ortağı programında para kazanmak için her bir özellik kendi gereksinimlerini sağlamaktadır. Yani her özelliğin kendine göre uygunluk koşulları bulunmaktadır. Eğer videolarınız ya da kanalınız bu belirli özelliklere uygun değilse o zaman YouTube iş ortağı programına kullanmayabilirsiniz. Youtube iş ortağı programına kabul edildikten sonra da para kazanma sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Youtube’da elde edilen kazanca istinaden vergi ödemek gerekmektedir.

Reklamcılık gelirleri

Youtube’da para kazanma yollarından birisi de reklamcılık gelirleridir. Youtube yer paylaşımı, görüntülü ve video reklamlarından reklam geliri elde etmek mümkün olmaktadır. Reklam geliri elde etmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 18 yaşından küçükler ise yasal vasileri ile işlemlerini yapabilirler. Oluşturulan içeriklerin reklam gelirlerine uygun olması önemlidir.

Kanal Gelirleri

Youtube’da kanal açtıktan sonra üyeler sizin sunmuş olduğunuz ayrıcalıklara karşılık her ay ödeme yapmaktadırlar. Aylık yapılan ödemelerden para kazanabilirsiniz. Kanal geliri elde etmek için 30.000’den fazla aboneniniz olması gerekir.

Ürün Rafı

Youtube’da bulunan takipçileriniz ve hayranlarınız, izleme sayfalarınızda yer alan ürünlere göz atıp inceleyip, satın alabilir. Böylece müşterilerin satın aldıkları ürünler karşılığında da gelir elde etmiş olursunuz. Ürün satışından gelir elde etmek için 10.000’den fazla aboneniniz olması gerekir.

Youtube Premium Gelirleri

Youtube premium abonelerinin ödedikleri abonelik ücretleri bulunmaktadır. Üyeler ödeme yaptıktan sonra kendi payınızı almış olursunuz. Youtube premium geliri elde etmek için, oluşturduğunuz içeriklerin aboneler tarafından izlenmesi gerekir.

Süper Chat ve Süper Stickers

Youtube’da bulunan takipçileriniz ve hayranlarınız sohbet akışlarında kendi mesajlarını öne çıkarmak için ayrıca ödeme yapabilirler. Bu özelliği kullanabilmek için Süre Chat’in kullanıldığı bir bölgede bulunulması gerekmektedir.

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube Kanalındaki Video İncelemeleri

Youtube’da para kazanma için YouTube video içeriklerinin uygunluğu önemlidir. Youtube kanalını inceleme ekibi, içerikleri kontrol etmektedir. Youtube kanalındaki videolar incelenirken dikkat edilen öğeler şunlardır:

• Yeni video içerikleri
• Ana temanın ne olduğu
• İzlenme süresinin büyük bölümünü oluşturan videolar
• En çok izlenen videolar
• Videolarla ilgili başlıklar ya da açıklamalar gibi veriler

YouTube Kanalı Para Kazanma Politikaları

Youtube kanalından para kazanmak için YouTube para kazanma politikalarına uymak gerekir. Youtube’da para kazanma için uyulması gereken politikalar; Youtube topluluk kuralları, telif hakkı, hizmet şartları, Google AdSense program politikaları olmaktadır. Bununla birlikte, videolardan reklam aracılığıyla para kazanmak için reklam verenlere uygun içerik kurallarına uymak gerekmektedir.

YouTube Para Kazanma Teknikleri

YouTube ‘den para kazanmak için Youtube kanalının aktif olması gerekir. YouTube ‘den para kazanma teknikleri nelerdir? Öncelikle Youtube İş Ortağı Programı’na üye olmalısınız. Üte olmak için en az 1000 abone olması gerekir. Ayrıca son bir yıl içinde herkese açık izlenme süresinin 4000 saatin üstünde olması gerekir. AdSense hesabı açılmalıdır.

Kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Kanalınızın abone sayısı yüksekse farklı ürünler satabilir ve gelir elde edebilirsiniz Sponsor olanların ürünlerini komisyon ile satabilirsiniz. Hatta sponsorların İçeriklerinizin sponsorlu olması önemlidir. Ayrıca canlı yayın yaparak para kazanmak mümkündür. İçeriklerinizi lisanslayın. Çünkü içerikleri lisansladığınız zaman herkes videolarınızı kullanamaz. Videolarınızı kullanmak için size ödeme yapmaları gerekir.

Bununla birlikte kendi bağış hesabınızı ve kendi formatlarınızı oluşturabilirsiniz. Kendi bağış hesabınızı açarak video içeriklerinin açıklama bölümünde, başında ya da sonunda bilgileri paylaşabilirsiniz. Yani bu bölümde takipçilerinize bağışları ne yaptığınızı açıklayabilirsiniz. Çünkü bağış yapanlar yaptıkları bağışın nereye gittiğini bildikleri zaman tekrar bağış yapmak isteyeceklerdir.