Kopyala Yapıştır’a Hayır!

Kopyala yapıştıra hayır!

Son yıllarda internet kullanımı yaygınlaştığı kadar da kolaylaştı. Bu kolaylıklar bir çok kişiye rahat ulaşım ve çözümler sağlasa da, bir o kadar kişiye de imkanlar sağladı. Bu imkanlar kötü mü oldu? Tabii ki de hayır. Kimisi ürünlerini satmaya başladı, kimisi sosyal platformlar oluşturdu, kimisi hayat ve iş tecrübelerini yazacak blog sayfaları kurdu. Buraya kadar her şey güzel. Fakat internetten para kazanma, makaleleri çoğaldıkça; bilenin de, bilmeyenin de blog sayfaları açıp, interneti bilgi çöplüğüne dönüştürdüğü de gözle görülür hale geldi. Her ne kadar blog yazarak para kazanmak çok kolay olmasa da, bu makaleleri okuyan kişiler oturduğu yerden para kazanacağını sanarak milyonlarca blog sayfaları açtı. Sözüm ona bu sayfaları ticari hale getirenlerin bir çoğuda, maalesef bu mesleğin içinde olan kişiler. “Bende bir blog sayfası açıyım, ekstra gelir sağlar” mantığı altında, blog sayfalarını bilgi çöplüğüne çeviren binlerce meslektaşım var maalesef!

Her ne kadar Google‘ artık kopyala + yapıştır içeriklere prim vermese de, bunu göz ardı ederek, sırf sayfa içeriğini çoğaltmak adına çalıntı içerikler ile yazılar paylaşan blog sayfaları var ve bunların sayısı gün geçtikçe artıyor. Para kazanma hırsı ile çok saçma bir yarış içerisine girildi. İnternetten para kazanma makalelerini, çok af edersiniz başka bir taraflarıyla okuyan kişiler, makalede geçen yararlı bilgileri beyinlerinde harmanlayıp, tamamen yararsız bir hale getiriyorlar.

Günümüzde, Google‘da çözüm arayan kişiler, neredeyse her 10 sayfadan 7’sinin içerisinde aynı makaleleri ve çözümleri görmekte. Bu makaleler birbirlerinden kopyalayarak çoğaltılan makaleler olduğu için, çözümü üreten kişinin yaptığı ufak bir yanlış tüm makalelere yansıyor. Bu durumda aklımızda “Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkartmak yerine birer taş da onlar atmış” sözü oluşuyor.

Bloğunuza Saygı Duyun!

Bir blog açmanın ana fikri; orada kendi özgür düşüncelerin ile bir şeyler paylaşmak veya kendi yöntemlerin ile oluşturduğun çözümlemeler sunmak. Böylece hem insanlara fayda sağlamak hemde sayfadaki içerikleri zengin tutmak. Bu emeğin elbette bir karşılı olmalı, para kazanılmasın demiyorum! Sayfandaki bilgi verici makaleler arttıkça, insanlar artık yazılarını takip etmeye başlayınca, Google reklamları veya benzer reklam firmaları ile gelir sağlayabilir, sayfan üzerinden hizmette bulunabilirsin. Fakat şunu unutmayın ki; kopyala yapıştır içerikler ile yapılan hiç bir sayfa, umduğunu bulamamıştır ve de bulamayacaktır! Evet yazdığınız makalelerde alıntılar da olabilir. Yazı içeriğinize yakışan bir haber başlığına veya bir makalenin beğendiğiniz bir kısmına, kaynak belirterek yazınızda yer verebilirsiniz. Fakat çözümleme içerikli yazılarda, önce mantığı kavrayıp, sonra uygulayıp, daha sonra kendi yönteminiz ile doğru sonuca ulaştırmayı insanlara aktarmalısınız…

Artık Google‘da arama yaparken, insanlar kendini samanlıkta iğne ararken buluyor. İnanılmaz bir bilgi çöplüğü var. Benim bu düşüncelerime veya bu bilgi kirliliğine dur demeye kim ortak olur bilemiyorum fakat ben kendi üzerime düşen görevi yapıp bu kampanyayı başlatmak istiyorum. Eminim bu durum benim gibi bir çok kişiyi de fazlasıyla sıkmıştır. Ben olabildiğince bu kampanyaya vakit ayırıp, üzerinde duracağım. Bu kampanyaya destek olmak isteyen herkesin severek yanında olurum. İster bu yazıya yorum ekleyerek, isterseniz bana mail atarak, bu kampanya hakkında tartışmalar ve çözümlemeler sunabilirsiniz. Eminim bu uğraşımız bir yerlere ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir