Kategoriler
E-Ticaret Sistemleri

Opencart Localhost GD Kapalı Hatası

Bazı kullanıcılarda XAMPP uygulamasında, Opencart kurulumu sırasında kurulumu engelleyen bir GD hatası çıkıyor. Kurulum sırasında açık olması gereken GD seçeneği kapalı olabiliyor ve bu durum kurulumun tamamlanmasına engel olabiliyor. Peki GD seçeneğini, Xampp üzerinde nasıl açık hale getireceğiz? Bu çözümü XAMPP Control Panel V3.2.4 versiyonu üzerinden anlatacağım.


Xampp GD kapalı hatası nasıl çözülür?

Öncelikle kurulum aşamasında nasıl bir hata ile karşılaştığımızı görelim. Altta GD seçeneğinin açık olması gerekirken, kapalı konumda olduğunu görüyoruz.

Opencart Localhost GD Kapalı Hatası

1. İlk olarak XAMPP Control Panel arayüzünü açıyor. Eğer çalışıyor ise Apache ve Mysql modüllerinin çalışmasını durduruyoruz.
2. Apache seçeneğinin satırında bulunan Config butonuna tıklayıp, açılan pencereden PHP (Php.ini) seçeneğine tıklayarak, bir kod editörü ile php.ini dosyasını açılıyoruz.
3. Açılan dosyada ;extension=gd satırını buluyoruz. Bu işlemi Ctrl + F ile aratarak yapabilirsiniz. (Kod editörünüz satır sayılarını gösteriyor ise 925. satırda bulunuyor.)

Opencart Localhost GD Kapalı Hatası

4. ;extension=gd kodunu bulduğunuzda başındaki noktalı virgül ; işaretini silip, Ctrl + S kombinasyonu ile değişiklikleri kaydedin. ( Dosya > Kaydet / File > Save )
5. Son olarak Apache ve Mysql modüllerini tekrar çalıştırıp, kurulum sayfasını yenilediğinizde GD seçeneğinin açık konuma geldiğini göreceksiniz.

Opencart Localhost GD Kapalı Hatası

Yazar İnternet Psikoloğu

Hayatının büyük bir kısmını Dijital İnteraktif Medya, Fotoğrafçılık ve Müziğe adamış bir birey. Gerek mesleğinde gerekse dijital ortamda bir çok çözüm sağlamış ve tecrübe edinmiş biri olarak, tecrübe ve birikimlerimi tek bir blog altında toparlamak istedim. Ufakta olsa bir şeyler katabilirsem ne mutlu.

“Opencart Localhost GD Kapalı Hatası” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir