Kategoriler
Sosyal Medya

Sosyal Medya Reklamları

İnternetin pek çok açıdan hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi ile beraber önem kazanan bir diğer alan da sosyal medya mecraları olmuştur. Çeşitli amaçlara hizmet eden ve çeşitli türlere ayrılan sosyal medya mecralarının her birinin farklı odak noktaları bulunmaktadır. Özellikle popüler kültürün getirilerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz sosyal medya mecraları çok çeşitli yaş aralığında ve farklı sosyo – kültürel , sosyo – ekonomik özellikteki bir araya getirmektedir. Etkileşim, iletişim, tanıtım, bilgi verme, sosyallik sağlama vb. gibi pek çok özelliği bulunan sosyal medya mecralarının en önemli amaçlarından biri de satış özelliğidir. Sosyal medya mecraları kurumlar ve markalar için yerel sınırları aşıp global bir pazara ulaşma imkanı tanıyan büyük ve kalabalık pazar yerleridir.

Sosyal Medya Reklamları Nedir?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya mecraları, bireylerin kendilerini tanımladıkları ve sanal vitrin olarak kullandıkları alanlardır. Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin, Reddit, Snapchat, Twitter, Tiktok, Scorpe, Clubhause, Swarm ve Pinterest gibi farklı hedef kitlelere hitap etme, farklı kullanım amaçları olan, içerik bakımından değişiklik gösteren sosyal medya mecraların markaların ya da kurumların – işletmelerin hem iletişim kurma hem bilinirliğini arttırma hem de satış yapma amacı ile kullandıkları global pazar yerleridir. Özellikle sosyal medya reklamları için sıklıkla tercih edilen mecralardan biri olan Instagram, Influencer olarak adlandırılan marka elçileri ya da kanaat önderleri ile iş birliği yaparak hedef kitlelerin Influencer önerisi ile tüketime yönlendirildiği bir mecradır. Sosyal medya reklamı , kısa süre içerisinde büyük bir hedef kitleye ulaşmayı hedeflemektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Özellikleri Nelerdir?

Geleneksel reklamcılığının yerine daha fazla bütçe ayrılan sosyal medya reklamı, anlık olarak reklam yapmayı sağlamaktadır. Geleneksel medya reklamcılığına göre daha düşük maliyetlidir. Hedef kitleye daha hızlı etki etmektedir. Sosyal medyada reklamlar sıklıkla yenilenebilmektedir. Sosyal medya mecraları ölçülebilir ortamlar olduğu için hedef kitlelerden alınan etkileşim ile reklam başarısı kolaylıkla ölçülebilmektedir. Sosyal medya reklamı yapılırken içerik ve hedef kitle kolaylıkla değiştirilebilir. Hedef kitleyi de yaşa, ilgi alanına, eğitim durumuna, ekonomik yeterliliğe göre belirlemek mümkündür. Ürün, marka , hizmet tanıtımına hedef kitle kolaylıkla ulaşabilir.

Yazar İnternet Psikoloğu

Hayatının büyük bir kısmını Dijital İnteraktif Medya, Fotoğrafçılık ve Müziğe adamış bir birey. Gerek mesleğinde gerekse dijital ortamda bir çok çözüm sağlamış ve tecrübe edinmiş biri olarak, tecrübe ve birikimlerimi tek bir blog altında toparlamak istedim. Ufakta olsa bir şeyler katabilirsem ne mutlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir