Kategoriler
Wordpress Desteği

WordPress’te “Yazı Arşivi” Sayfası Oluşturmak

WordPress yazı arşivi sayfası nasıl oluşturulur? Yazı arşivi sayfasını kendi sayfamıza göre nasıl düzenleriz? WordPress yazı arşivi nedir? Bu soruları yanıtlayarak, “benim neden bir yazı arşivim yok” diyenlere yardımcı olacağım bu yazımda.

Herkese merhabalar. Bugün yine sizlere, Google’da arayıpta sağlıklı bir cevap bulmanızın nadir olduğu konulardan birini anlatacağım. Bazı blog sayfalarında denk gelmişsinizdir. Genelde “yazı arşivi” adıyla geçen, sayfanızda yayınladığınız tüm yazıların tek bir sayfa içerisinde yer aldığı bir arşiv sayfası. WordPress’in kendi içerisinde oluşturduğu arşiv (archive.php) sayfası ile farkı, tüm yazıları tarihine göre tek bir liste altında temiz bir şekilde toplamış oluyorsunuz. Bu konu ile alakalı internette bulduğunuz sağlıklı çözümlerde genelde hazır kalıp üzerine anlatılmış.

Bu yazımda sizlere yine kendi anlatımım ile, bu sayfayı nasıl oluşturacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, hazır bir kalıp kullanarak değil, sıfırdan oluşturarak terimleri ve yaptığımız değişiklikleri kavrayarak, daha sonraki düzenlemeleriniz için de faydalı olmasını sağlayacak şekilde anlatacağım. Başlayalım…

Yazı Arşivi Oluşturmak

 #  İlk olarak FTP üzerinden  wp-content > themes > temanız > page.php  dosyasının bir kopyasını oluşturup, adını  arsiv.php  yapıyoruz ve düzenlemek için notepad++ ile açıyoruz.

Size kısaca bu yaptığımız işlemdeki mantığı anlatmak istiyorum. Kopyaladığımız page.php dosyası, sayfalar kısmında oluşturduğunuz tüm sayfaların temelini (taslağını) oluşturan dosyadır. Yani oluştuduğunuz sayfa ve yazıların; üzerine menüyü, yanına sidebar’ı, altına footer’i vb. katmanları yerleştiren dosyadır. Biz bu sayfayı kopyalayarak o taslağın bir benzerini almış olduk ve içeriğini de yazı arşivine göre düzenleyeceğiz. Page.php dosyası, her temada farklı bir biçimde olacağından size sadece değiştirmeniz gereken kısmı anlatacağım.

 #  Oluşturduğumuz arsiv.php dosyasını notepad++ ile açarak, alttaki kısmı bulun ve sonrasında verdiğim kodu o kısım ile değiştirin. (<(?)php tagları arasında olduğundan emin olun.)

wordpress yazı arşivi
Page.php sayfası içerisindeki değiştireceğiniz kısım.

 #  Bu kodu, o kısımdaki kod ile değiştiriyoruz. Kod içerisinde geçen terimleri öğrenmek ve sayfanıza göre düzenlemek için tıklayın.

post_date);
if($year != $previous_year){
echo '
 • '.$year.''; } echo '
 • '; the_time('j F'); echo ': '; the_title();echo '
 • '; if($year != $previous_year){echo '';} $previous_year = $year; endforeach; ?>

   #  Daha sonra alttaki kodu, sayfanın en üstünde bulunan  get_header(); ?>  tagının üstüne ekliyoruz.

  /*
  Template Name: Yazı Arşivi
  */

  Template Name: ile şablon ismi belirliyoruz. (Bu ismi kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.)

   #  Bu değişiklikleri yaptıktan sonra; eğer düzenlemeyi dosyası masaüstüne indirip yaptıysanızi, arsiv.php dosyasını tekrar FTP ile tema klasörü içerisine atıyoruz. Artık sayfa şablonumuz oluştu. Şimdi tek yapmamız gereken sayfa eklemek.

   #  Wordpres admin panelinden  Sayfalar > Yeni Ekle  yolu ile sayfa ekliyoruz. Sayfa adını; Yazı Arşivi yapıyoruz ve sağ tarafta bulunan Şablon kısmından Yazı Arşivini seçiyoruz (Bu isim biraz önce Template Name: ile belirlediğimiz isim) ve kaydediyoruz.

  wordpress yazı arşivi
  Oluşturduğumuz Şablonun Seçimi

   #  Oluşturduğumuz Yazı Arşivi sayfası bu şekilde görünecektir;

  wordpress yazı arşivi
  WordPress’de Yazı Arşivi Sayfası Örneği

  Kod İçerisindeki Terimler ve Düzenleme

  Artık sizinde Yazı Arşivi sayfanız var ama bu sayfayı kendi isteğinize göre düzenlemek istiyorsunuz. Örneğin ben yazı arşivi sayfamı kendi isteğime göre düzenledim görmek için tıklayabilirsiniz.

  Şimdi sizlere kod içerisindeki terimlerin ne işe yaradığından bahsedeyim ve sizde yazı arşivi sayfanızı kendi isteğinize göre düzenleyin.

  $year = mysql2date('M-Y', $post->post_date);
  

   #  Bu satırda bulunan M-Y arşiv sayfanızdaki yazıların, hangi ayda yayınlandığını gösteren başlığı belirler. M (Month/Ay) Y (Year/Yıl). Aralarında bulunan işareti de, harflerine kendinize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin benim sayfamda; M / Y yani Şub / 2018 olarak görünmekte.

   #  Ay isimlerinin tam görünmesini istiyorsanız, languages klasörü içerisinde bulunan tr_TR.po dosyasını açıp, kısaltmaları düzenleyebilirsiniz.

 • ';
 •  #  Bu satır, arşivde listelenen başıkların, başında bulunan tarihleri yönetir. Bu kod içerisinde yapacağınız düzenlemeler ile, satırlara şekil verebilirsiniz.

   list-style: disc;  Bu kod, listenin başında bulunan siyah noktaları temsil eder. Noktaların olmasını istemiyorsanız; disc komutunu none olarak değiştirebilirsiniz.

   margin-left: 1em;  Bu kod ile, listenin sol tarafında bulunan boşluğu kontrol edebilirsiniz. Eğer listenin başında boşluk olmasını istemiyorsanız bu kodu silebilir veya daha fazla girinti olmasını istiyosanız da, 1em değerini yükseltebilirsiniz.

 • '.$year.'';
 •  #  Bu satırda bulunan ‘.$year.’ kodu, az önce bahsettiğimiz ay ve yılın görüntülenmesini sağlar. Bu kodu html ile şekillendirebilirsiniz. Örneğin <.b.>‘.$year.’<./b.> ile ay ve yılın kalın yazılması komutu verilmiş. Eğer benim Yazı Arşivi sayfamdaki gibi olmasını istiyorsanız, aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

  '.$year.'

   #  Son olarak genel kodumuzun üstüne yani <.?php ile başlayan kısmın üstüne, html ile sayfa başlığınızı yazabilir (Sayfamda Bulunan Tüm Yazılar vb.) veya resim ekleyebilirsiniz. Resim eklemek için;

  satırının altına, verdiğim kodu ekleyin;

  Yazı Arşivi

  Yazar İnternet Psikoloğu

  Hayatının büyük bir kısmını Dijital İnteraktif Medya, Fotoğrafçılık ve Müziğe adamış bir birey. Gerek mesleğinde gerekse dijital ortamda bir çok çözüm sağlamış ve tecrübe edinmiş biri olarak, tecrübe ve birikimlerimi tek bir blog altında toparlamak istedim. Ufakta olsa bir şeyler katabilirsem ne mutlu.

  “WordPress’te “Yazı Arşivi” Sayfası Oluşturmak” için 8 yanıt

  Merhaba çok teşekkür ederim paylaşımınız için, düzenleme konusuna çok iyi değinmişsiniz.

  Selamlar, öncelikle yazı için çok teşekkürler. Temel olarak çok faydalı fakat ben yazı başlığı yerine yazının resmini koymak istiyorum. Nasıl yapabilirim acaba?

  Merhaba Emre, rica ederim faydalı oldu ise ne mutlu. Öncelikle biraz geç cevap yazdığım için özür dilerim. Site başlığı yerine resim koymak isteyenler için, yazımın son paragrafına ekleme yaptım.

  Merhaba.
  Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler 🙂
  Wordpress’te çok yeniyim. Sadece MH Magazine Lite tema ile basit bir dergi sitesi oluşturdum. Eskiden basılı olarak yayınladığımız aylık derginin içeriğini artık bu sitede yayınlayacağız.
  Her ay siteye tüm içeriğimizi birden gireceğiz. Yeni içerikleri girdikten sonra ana sayfa veya kategorilerde önceki aylarda girdiğimiz içeriklerin görünmemesini istiyoruz. Bu içerikler sadece ay ay arşivlenmiş şekilde görünsün istiyoruz.
  Bunu nasıl yapabilirim?

  Merhabalar, öncelikle siteniz hayırlı olsun, bol hit alması dileğiyle. Eski paylaşımların ana sayfa ve kategoriler bölümünde görünmeme şansı yok. Kategorilerin mantığı, o kategoriye ait tüm içeriklerin ziyaretçiye görüntülenmesidir. Ancak, özel bir sayfa yazarak ana sayfada belki isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Bu da tabiki yazılım bilgisi gerektiren bir konudur. İçeriklerinizin ay ay görünmesini, yazımda anlattığım ‘yazı arşivi’ ile sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizi otomatik olarak ayına göre sınıflandırır ve sıralar. Örnek olarak internetpsikologu.com/yazi-arsivi/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

  Kısa sürede yanıt verdiğiniz için teşekkürler 🙂
  Aylık arşivi, kullandığım temada var. Ama açılır menü ile tek tek ayları seçerek. Ama sizin yaptığınız şekliyle daha güzel olmuş. Sadece başlıklardan oluşan sade bir listeyle bütün ayları bir sayfada görmek daha güzel. Elinize sağlık.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir